اسکانو
قوانین املاک اوقافی

آیا املاک اوقافی قابل خرید و فروش هستند؟

املاک موقوفی قابل خرید و فروش نیستند، و انجام هر گونه عمل حقوقی که سبب انتقال ملک موقوفی به شخص دیگری شود، از لحاظ قانونی امکان پذیر نیست. اما برخی شرایط وجود دارد که بر اساس آن، از لحاظ قوانین املاک اوقافی مجاز اعلام شده است.

 زمانی برای حفظ نهاد وقف و مصالح موقوف‌علیه ( کسی که وقف به نفع او شده است)، فروش مال موقوفه لازم می‌شود که در صورت به فروش نرفتن ملک، از بین رفته و دیگر قابل استفاده نباشد. در واقعیت شرط گرفتن جواز فروش مال موقوفه این است که مال مورد نظر در معرض خرابی باشد و عملا امکان بازسازی آن امکان پذیر نبوده و یا کسی حاضر به این کار نباشد. فروش املاک وقفی در مورد دیگری از طریق قانون جایز می باشد که بر اساس بروز اختلاف بین افراد ذینفع در موقوفه ترس از خون ریزی وجود داشته باشد، که در اینصورت با نظارت ولی فقیه و بر اساس شرع و قوانین وقف جواز فروش ملک وقفی داده می شود.

البته این نکته را فراموش نکنید، صرف اینکه اختلاف بین موقوف‌علیهم وجود دارد، مجوزی برای فروش مال موقوفه داده نمی شود، مگر در مواردی که اختلاف‌های موجود به وقف به اندازه‌ای باشد که در این میان احتمال به خطرافتادن جان فرد یا افرادی وجود داشته باشد. بر طبق قانون تشکیل سازمان اوقاف و آیین‌نامه آن، در مواردی که فروش موقوفه مجاز باشد، بنا به شرایط ذکرشده، اجازه رییس سازمان اوقاف به عنوان نماینده ولی‌فقیه برای فروش لازم و ضروری است.

 

ارسال دیدگاه

نخستین کسی باشید که نظر میدهد

من را خبردار کن از
avatar
wpDiscuz

درباره‌ی اسکانو

اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.