اسکانو

[:en]آیا موجر و یا مستاجر اجازه فسخ قرداد و درخواست تخلیه پیش از موعد را دارند؟[:de]

آیا موجر و یا مستاجر اجازه فسخ قرداد پیش از موعد را دارند؟

[:]

اجاره خانه از روابط حقوقی است که امروزه نقش مهمی را در زندگی افراد بازی می کند. و قطعا سر منشا بسیاری از اختلافات دعاوی می باشد که در محاکم مورد بررسی قرار می گیرد.

حال سوال اینجاست، آیا موجر و مستاجر حقی برای فسخ قرارداد قبل از موعد را دارند؟ در این شرایط چه باید کرد؟

اجاره کردن به معنای تملک منافع یک موضوعی خاص توسط مستاجر از موجر می باشد، و در ازای این تملک و بهره برداری موجر مبلغی را به عنوان اجاره بها از فرد مستاجر دریافت می کند. یکی از موارد مهمی که ممکن است از ذهن مشغولی های هر مستاجر و یا موجری باشد، عدم تخلیه در زمان مناسب توسط مستاجر و یا فشار موجر بر مستاجر برای تخلیه زود هنگام و قبل از موعد قرارداد می باشد. برای حل و فصل این موضوع در قانون راهکارهایی وجود دارد، اساسا اگر موجر بخواهد ملک خود را قبل از موعد از مستاجر پس بگیرد، باید با توجه به قانون های پیش بینی شده عمل کند، و یا این کار در حالتی امکان پذیر است که این مساله در قرارداد ذکر شده باشد و مابین مستاجر و موجر توافق به عمل آمده باشد؛ به طور مثال اگر در شرایط قرار داد ذکر شود که در صورت عدم پرداخت اجاره بها موجر حق فسخ قرار داد را دارد، قانونا مستاجر باید در این شرایط فسخ را بپذیرد و به تخلیه ملک مشغول شود؛ در غیر این صورت هیچ یک از طرفین حق فسخ قرارداد پیش موعد را نداشته و قرار داد مذکور همچنان تا زمان اصلی خود پابرجا و قانونی می باشد.

تخلیه ملک و فسخ قرارداد توسط مستاجر

برای فسخ قرارداد توسط مستاجر نیز در صورت معیوب بودن ملک در حال اجاره و یا در حالتی که دو طرف در زمینه فسخ قرارداد پیش از موعد در این زمینه توافق کرده باشند، فسخ امکان پذیر است؛ برای مثال حالتی را در نظر بگیرید که در قرارداد ذکر شده موجر تا تاریخی مقرر موظف به تعمیر خانه میباشد، اگر تا تاریخ مورد نظر این کار صورت نگیرد مستاجر حق فسخ قرارداد و تخلیه ملک پیش از موعد را دارد. در حالت های دیگر مستاجر باید یک ماه قبل از تخلیه به موجر اطلاع دهد بعد از اعلام آمادگی از طریق موجر این کار توسط مستاجر قابل انجام می باشد.

نکته آخر اینکه موارد دیگری همچون تاخیر مستاجر در تخلیه و یا فسخ قرار پیش از موعد و یا تاخیر موجر در تخلیه که در قرارداد به عنوان مواردی برای تعیین خسارت در نظر گرفته می شوند را جدی بگیرید. بر اساس تعیین هر یک از موارد ذکر شده در قرارداد به عنوان مساله ای برای پرداخت خسارت، مبلغ خسارت به هزینه اصلی اضافه خواهند شد.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]