اسکانو

[:en]ارزان‌ترین‌ و گران‌ترین‌های بازار مسکن در استان‌ها[:de]

ارزان‌ترین‌ و گران‌ترین‌های بازار مسکن در استان‌ها

[:]

آخرین آمارهای رسمی از نرخ کشوری قیمت مسکن حکایت از ثبات قیمت‌ها در بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی عمده شهرها به تبعیت از تهران دارد.

بر اساس، تازه‌ترین آمار منتشر شده از وضعیت کشوری قیمت مسکن در مراکز ۳۱ استان کشور، هم اکنون میانگین وزنی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است که با ریز نوسان مثبت یک درصدی در مقایسه با ۹ ماهه اول سال ۹۳، عملا قیمت مسکن به پایداری رسیده و از تغییرات محسوس فاصله گرفته است.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی در گزارش خود از وضعیت قیمت مسکن در ۳۱ شهر مهم کشور، در شرایطی تثبیت قیمت‌ها در بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی را به‌صورت رسمی تایید می‌کند که پیش از این در آخرین گزارش خود از وضعیت قیمت مسکن طی سه ماهه اول سال ۹۴، میانگین وزنی قیمت مسکن در کل کشور را مترمربعی حدود ۲میلیون و ۷۸۰ هزار تومان اعلام کرده بود. همچنین سال گذشته همین موقع قیمت مسکن در کشور ۷/ ۱۳ درصد نسبت به سال ۹۲ افزایش پیدا کرد.

بر این اساس، دفتر اقتصاد مسکن در حالی رشد قیمت هر مترمربع آپارتمان در مراکز ۳۱ استان کشور طی ۹ ماه اول امسال را معادل یک درصد و در شرایط ثبات گزارش می‌دهد که مقایسه معدل قیمت مسکن در این بازه زمانی نسبت به سه ماه اول امسال، ریز نوسان ۵/ ۲ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان این میزان نوسان در قیمت متری مسکن با توجه به بهای کل یک آپارتمان مسکونی اساسا به حدی نیست که بتواند تاییدیه‌های آماری موجود در ارتباط با ثبات قیمت مسکن را مختل کند. ثبات کنونی قیمت مسکن حاوی یک پیام کشوری به متقاضیان مصرفی از بابت فرا رسیدن زمان خرید است. شرایط فعلی با توجه به میانگین سقف وام خرید مسکن در همه شهرها، به لحاظ قدرت پوششی تسهیلات بانکی نیز نسبت به گذشته مزیت دارد. میانگین وام خرید مسکن در حال حاضر ۶۰ میلیون تومان است که ۳۱درصد از قدرت خرید آپارتمان‌های میانگین متراژ (۷۰ مترمربع) براساس قیمت کشوری را پوشش می‌دهد.

ارزان‌ترین‌ و گران‌ترین‌های بازار مسکن
آخرین گزارش مرکز آمار کشور از وضعیت قیمت مسکن طی ۹ ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در حالی معدل قیمت هر مترمربع آپارتمان در ۳۱ شهر مرکز استان را معادل ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان اعلام می‌کند که هم‌اکنون قیمت هر مترمربع مسکن در ۵ استان کشور، کمتر از یک دوم میانگین قیمت کشوری است.

ارزان‌ترین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی مربوط به شهرکرد با میانگین قیمتی ۹۷۰ هزار تومان است. این در حالی است که شهر سمنان با یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، اردبیل و زاهدان با یک میلیون و۱۸۰ هزار تومان و ایلام با یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان معدل قیمت هر مترمربع مسکن به ترتیب رتبه دوم تا پنجم ارزانترین‌های بازار مسکن را به خود اختصاص داده‌اند.

از سوی دیگر، شهر تهران با متوسط قیمت حدود ۴ میلیون تومان برای هر مترمربع آپارتمان مسکونی، گران‌ترین مرکز استان در میان ۳۱ شهر مهم محسوب می‌شود. اراک با ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و مشهد با ۲میلیون و ۶۴۰ هزار تومان، دومین و سومین شهر گران قیمت به لحاظ نرخ معامله هر مترمربع واحد مسکونی هستند.

شهرهای پرشتاب
مقایسه نرخ رشد قیمت مسکن در هر یک از مراکز ۳۱ استان کشور نشان می‌دهد هم‌اکنون سیگنال‌های پیش رونق با ارقام بالاتری از نرخ رشد مثبت در سه شهر ارزان قیمت بیش از سایر شهرها مشاهده می‌شود.

در ۹ ماه اول امسال، خرم آباد، مرکز استان لرستان با نرخ رشد مثبت ۲/ ۱۹ درصدی بیشترین نرخ رشد قیمت مسکن را در میان سایر شهرها تجربه کرده است؛ معدل قیمت مسکن در این شهر در بازه زمانی ذکر شده مترمربعی یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان گزارش شده است. همچنین شهر ایلام با نرخ رشد مثبت ۱۹درصد و یزد با نرخ رشد مثبت ۳/ ۱۳ درصد، دومین و سومین استانی هستند که بیشترین نرخ رشد قیمت را در بازار مسکن ۹ ماهه اول سال ۹۴ تجربه کرده‌اند.

نرخ رشد مثبت قیمت مسکن در هر یک از این شهرها در شرایطی از میانگین تورم عمومی فعلی فراتر رفته که به نظر می‌رسد روند معاملات مسکن در بازار مسکن این شهرها اندکی زودتر از سایر شهرها در مسیر پیش رونق قرار گرفته است.

پایان دوره رکود در بازار مسکن براساس سیکل‌های رکود و رونق در بازار معاملات خرید وفروش، تصویب افزایش سقف وام مسکن و همچنین مثبت شدن چشم‌انداز پیش روی بازار مسکن در نتیجه ایجاد امیدواری برای بهبود وضعیت اقتصادی طی ماه‌های اخیر ناشی از توافق هسته‌ای، از مهم‌ترین دلایل رشد قیمت مسکن در این شهرها می‌تواند محسوب ‌شود.

این روند در شرایطی باعث افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت آپارتمان در دو شهر از ۳۱ مرکز استان کشور شده است که معدل کلی قیمت مسکن در کل کشور، حکایت از ثبات قیمت‌ها طی ۹ ماه اول امسال در سایر مراکز استان‌ها دارد. در وضعیتی که عمده رشد مثبت میانگین قیمت هر مترمربع مسکن طی ۹ ماه اول سال ۹۴ در شهرهای نسبتا ارزان‌تر به لحاظ قیمت واحدهای مسکونی اتفاق افتاده، اما روند رشد قیمت مسکن در ۸ شهر بزرگ و میان جمعیت، منفی بوده است.

در این میان سنندج با منفی ۱/ ۷ درصد بیشترین کاهش قیمت را در بازه زمانی گفته شده در بازار معاملات مسکن تجربه کرده است. همدان با ۸/ ۶، بوشهر با ۳/ ۳، قزوین با ۳، اردبیل با ۲، تهران با ۳/ ۱، قم با ۲/ ۱ و کرمانشاه با ۰۱/ ۰ درصد رشد منفی، به ترتیب بیشترین کاهش قیمت را طی ۹ ماه اول امسال، شاهد بوده‌اند.

البته نرخ رشد منفی در اغلب شهرهایی که قیمت مسکن در آنها کاهشی گزارش شده به حدی نیست که بتوان آن را به معنای کاهش محسوس تلقی کرد و بیشتر می‌توان تعبیر تداوم ثبات را برای بازار مسکن این شهرها مورد تاکید قرار داد. به این ترتیب کارشناسان مسکن معتقدند در شرایطی که نرخ رشد قیمت مسکن در عمده شهرها در حد صفر رسیده و روند نزولی قیمت مسکن در برخی دیگر از این شهرها کند یا متوقف شده است، هم اکنون بازار معاملات مسکن در کل کشور در مسیر ورود به فاز پیش رونق قرار گرفته است. پیش رونقی که نشانه‌های قطعی آن را به احتمال زیاد می‌توان از اوایل سال آینده در روند معاملات خرید و فروش مسکن مشاهده کرد.

منیع دنیای اقتصاد

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]