اسکانو
عدم اهلیت مالک

عدم اهلیت مالک در خرید و فروش ملک به چه معنی است؟

اهلیت به معنای توانایی شخص برای دارا شدن و اجرای حق است. در انجام معاملات ملکی اهلیت مالک به آن معناست که او بالغ بوده و به سن بلوغ رسیده باشد. این بدان معناست که برای پسران سن 15 سال و دختران 9 سال در نظر گرفته می شود. در مبحث اهلیت عاقل بودن فرد نیز مورد بررسی قرار میگیرد، اینکه شخص از لحاظ ذهنی به اصطلاح دیوانه نباشد و بتواند به اموالش تصرف عاقلانه و کامل داشته باشد. عموما افراد بالای 18 سال را دارای تمام خصوصیات اهلیت می دانند مگر اینکه خلافش از سوی دادگاه اثبات شده باشد.

اگر مالک اهلیت نداشته باشد، سرنوشت قرارداد چگونه است؟

بر اساس قانون برای رعایت حقوق افراد و جلوگیری از ضررات احتمالی به اموال آنها، محدودیت هایی برای روابط حقوقی در نظر گرفته می شود. به این شکل که معاملات با اشخاص صغیر و مجنون باطل بوده، و معاملات با افراد غیر رشید غیر نافذ می باشد. در قانون رشید بودن فرد به معنای آن است که بتواند به صورت عاقلانه بر اموال خود تصرف داشته باشد. بر این اساس معامله با اشخاصی که بالغ یا عاقل یا رشید نیستند به واسطه عدم اهلیت، باطل بوده و معامله محجورین، نافذ نیست.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]