اسکانو
فک رهن

فک رهن به چه معناست؟

فک رهن در فقه و حقوق به معنای آن است که ملکی که در رهن نهادی به‌عنوان وثیقه قرارگرفته مانند بانک، از حالت رهن خارج شود. به این منظور فک رهن از سه‌راه قابل انجام است:

  1. پرداخت دین از طرف رهن دهنده
  2. صرف‌نظر کردن کسی که مال غیر نزد او رهن گذاشته‌شده از مال مرهونه
  3. ابراء دین از طرف کسی که مال غیر نزد او رهن گذاشته‌شده

انواع دعوای فک رهن

دعوای فک رهن در قانون در دو صورت مستقل یا به همراه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی مطرح می‌شود.

دعوای فک رهن به‌صورت مستقل

 در این حالت شخص رهن دهنده یکی از اموال خود را در اختیار شخص ثالثی مانند بانک قرار می‌دهد و تعهد می‌کند در مدت‌زمانی مشخص نسبت به پرداخت دین خود اقدام کند. حال در شرایطی که شخص رهن دهنده تمام دیون خود را پرداخت کرده اما بانک به تعهد خود مبنی بر فک رهن از مال مورد رهن قرارگرفته، بر اساس اینکه شخص وام‌های دیگری دارد عمل نکند این دعوا مطرح می‌شود. در چنین شرایطی شخص می‌تواند دادخواستی تحت عنوان الزام به فک رهن و پرداخت اجرت‌المثل ایام عدم فک رهن به همراه خسارات قانونی و قراردادی تنظیم کرده و به مرجع قضائی تقدیم کند.

دعوای فک رهن و الزام به تنظیم سند رسمی

این نوع از دعوا عموماً در مورد سازندگان املاک به وجود می‌آید. در این حالت سازندگان قبل از فروش ملک، آن را در اختیار بانک قرار داده و وام می‌گیرند و با تنظیم قول‌نامه‌ای آن را به خریدار منتقل کرده و متعهد می‌شوند در مهلت زمان مندرج در قول‌نامه، ضمن فک رهن مال مرهونه، سند رسمی به نام خریدار تنظیم نمایند.

 

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]