اسکانو
قلعه مارکوه

قلعه مارکوه، قلعه ای به وسعت تاریخ

قلعه مارکوه متعلق به دوران تاریخی پس از اسلام بوده و در رامسر واقع می باشد، این بنای عظیم تاریخی در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نام قلعه برگرفته از نام کوهی بوده که بر روی آن ساخته شده است، و بر سر نام آن نیز نظرهای گوناگونی وجود دارد. برخی وجود مار در این کوه را اساس نام گذاری می دانند، برخی دیگر نیز دلیل نام گذاری آن را آیین مهر پرستی میدانند و مار را مخففی بر مادر می شناسند. به این شکل این کوه جایگاه مقدسی داشته و بعدها به صورت قلعه ساخته شده است.

با استناد به گزاش تاریخ نویسان، این قلعه در قرن سوم ساخته شده است. مارکوه مساحتی برابر با ۶۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده و از معماری عظیم آن تنها ۴ حصار جانبی و برج‌ های پشتیبان آن باقی مانده است. این قلعه عظیم در روزگاران دور با مصالحی همچون سنگ و ساروج و گچ ساخته شده است. مساحت داخلی این قلعه به گونه ای بوده که صد سرباز را می توانسته در خود سکنی بدهد. محل قرارگیری بنا به گونه ای می باشد که دید ۳۶۰ درجه نسبت به محیط اطراف دارد و به راحتی می توان از طریق آن از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تارامسر و از جنوب نیز کوههای البرز را نظاره کرد.

جالب است بدانید در تعاریف مردم محلی و قدیمی این مکان، گفته می شود که در دل این قلعه تونلی وجود داشته که انتهای آن به روستای دیگری با نام نیاسته در پایین مارکوه متصل میشده، و از طریق آن سربازان در مواقع ضروری وارد و یا خارج می شده اند. اما با تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده که این تونل در واقع وجود نداشته و تنها چاله ای بوده که به دلیل عدم دسترسی قلعه به آب به عنوان سرداب مورد استفاده قرار میگرفته است.

اگر با خواندن این مطلب تصمیم به سفر به رامسر را گرفته اید میتوانید برای اجاره کوتاه مدت ویلا در رامسر به وبسیات اسکانو مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]