اسکانو
قوانین مالک و مستاجر

قوانین مالک و مستاجر، آیا می‌توان ملکی که در اجاره شخصی دیگر است را فروخت؟

چه ملک خود را اجاره داده باشید، چه منافع آن را به دیگری منتقل کرده باشید، مطابق قانون حق آن رادارید که مالکیت ملک خود را به شخصی دیگر منتقل کنید. در قانون مستأجر پس از انتقال مالکیت ملک به دیگری باید برای تمامی امور به مالک جدید مراجعه کند. همچنین دانستن یک نکته الزامی است، هر فروشنده‌ای قبل از فروش ملک در صورت وجود مستأجر باید به مالک جدید اطلاع دهد، چراکه در غیر این صورت مالک جدید حق فسخ قرارداد را از سوی قانون دریافت خواهد کرد. درزمینهٔ فروش ملکی که در اجاره شخصی دیگر است، لازم است بدانید مادامی‌که قرارداد اجاره فسخ نشده و یا مدت آن منقضی نشده باشد، مالک جدید به‌هیچ‌عنوان حق بهره‌برداری ازملک را نخواهد داشت.

تفاوت میان مال منقول و غیرمنقول در چیست؟

مال غیرمنقول مالی است که نتوان آن را از محلی به محل دیگر نقل کرد؛ مالی است که به هر نحوی نقل آن منجر به خرابی یا نقص شود. درواقع برای درک بهتر، مال غیرمنقول همان چیزی است که در بنا منصوب‌شده و جزی از آن به‌حساب می‌آید، همانند لوله‌های آبی که برای جریان آب و یا مقاصد دیگری در یک بنا کشیده می‌شوند.

اما کلیه دیون از قبیل قرض و ثمن مبیع و مال‌الاجاره عین مستأجر در حکم مال منقول بشمار می‌رود، مگر در شرایطی که مبیع یا عین‌مستأجره از اموال غیر منقوله باشد؛ اما مصالح بنائی از قبیل سنگ و آجر و غیره که برای بنائی تهیه‌شده یا به‌واسطه خرابی از بنا جداشده باشد مادامی‌که در بنا بکار نرفته‌ از دسته اموال منقول است. تمامی بناها و وسایلی که بتوان آن‌ها را نقل کرده و به محلی دیگر منتقل کرد بدون آنکه آسیبی به آن‌ها و یا محل مذکور وارد شود از دسته اموال منقول بشمار می‌روند.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]