اسکانو
اقاله عقد بیع

مفهوم اقاله عقد بیع در قانون و باید های آن

زمانی که عقد بیع ( چیزی که به فروش می رسد) به طور کامل انجام شود، ممکن است برخی دلایل منجر به از بین رفتن آن شود. یکی از این دلایل در قانون با نام اقاله شناخته می شود، و در واقع همان منحل کردن دو طرفه قرارداد خرید و فروش می باشد. پس از ایجاد عقد بیع، فروشنده و یا خریدار می توانند با توافق یکدیگر معامله را بر هم زنند که به آن اقاله می گویند، در واقع حتی اگر شما از مغازه هم چیزی خریداری کنید و سپس بخواهید جنس خریداری شده را پس بدهید و صاحب مغازه هم آن را بپذیرد و پول شما را پس بدهد، در واقع اقاله عقد بیع صورت گرفته است.

اما نکته مهم در اقاله املاک با سند های مکتوب این است که برای جلوگیری از اختلافات بعدی، اقاله نیز به صورت مکتوب نوشته شود. در این حالت پشت همان برگه قرارداد اصلی به صورت مکتوب ذکر شود که اقاله صورت گرفته است. در مبحث اقاله خریدار و فروشنده می توانند با توافق یکدیگر بخشی از معامله را اقاله کنند، مثلا می توانند در خرید چند واحد آپارتمان که در یک قرارداد فروخته شده یکی از واحد ها را اقاله کرده و مابقی را معامله کنند. یک نکته مهم آن است که، شخصی که خانه ای را خریده و در آن تصرفاتی کرده که باعث افزایش قیمت ملک شده، در هنگام اقاله باید افزایش قیمت ملک با توافق طرفین به شخص پرداخت شود.

 

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]