اسکانو
تورم مسکن

افزایش صعودی دلار منجر به تورم مسکن می‌شود

مصطفی‌قلی خسروی اعلام کرد تا انتهای سال جاری قیمت مسکن اندکی از نرخ تورم بیشتر خواهد بود اما این افزایش‌ها به‌صورت جهشی نبوده و حجم معاملات حدود 15 تا 20 درصد تا پایان سال افزایش می‌یابد. دلار از مرز 4200 تومان گذشته است و این ارزش‌افزوده پول سپرده‌گذاران را کاهش می‌دهد که همین مسئله می‌تواند باعث شود تا سرمایه‌ها به‌سوی ساخت ساز روانه شود، هم‌اکنون نیز بسیاری از سازندگان چشم‌انداز بازار مسکن را مناسب دانسته و قصد ورود به این بازار رادارند.

با توجه به آنکه در سال 91 نرخ دلار بسیار بالا رفت و شاهد افزایش ناگهانی قیمت مسکن نیز بودیم، در حال حاضر دولت در تلاش است تا افزایش قیمت جهشی وجود نداشته باشد اما قطعاً با افزایش قیمت دلار همانند سال‌های گذشته شاهد افزایش قیمت مسکن نیز خواهیم بود، چراکه قسمت مسکن وابستگی مستقیم به دو پارامتر تقاضا و تورم عمومی دارد. به گفته خسروی قرار دادن مسکن اجتماعی به دست اقشار کم‌درآمد جامعه می‌تواند تا حدی اوضاع بازار مسکن را آرام نگه دارد اما این‌یک روش طولانی‌مدت نخواهد بود.

 باآنکه تورم در حد 10 درصد باقی‌مانده است اما نمی‌توان انتظار آن را داشت تا قیمت مسکن نیز در همین حدود باقی بماند، چراکه هنوز هم‌فکری برای 2 میلیون واحد مسکونی که کمبودش را داریم هم نشده است و این خود می‌تواند افزایش قیمت مسکن را ایجاد کند. در حال حاضر که دلار به 4200 تومان رسیده است و احتمال افزایش آن نیز وجود دارد فروشندگان بااحتیاط املاک خود را برای فروش می‌گذارند چراکه اگر این افزایش ادامه‌دار باشد قطعاً در سال آینده قیمت مسکن نیز تکان خواهد خورد.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]