اسکانو
زلزله تهران

امن‌ترین و خطرناک ترین محله‌ها در هنگام زلزله تهران

همان‌طور که میدانید شهر تهران بر روی سه گسل اصلی و چند گسل کوچک بنا شده. از این رو امکان وقوع زلزله در تهران بسیار بالا است. این گسل‌‎ها در شمال، شرق و جنوب تهران قرار گرفته‌اند و کمتر محله‌ای در تهران را می‌توان نام برد که در فاصله‌ای امن از این سه گسل قرار داشته باشد.

گسل شمالی تهران از اراضی سوهانک شروع شده و به سمت غرب تا حوالی کرج امتداد میابد.این گسل محله‌هایی مثل نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه را در بر می‌گیرد. گسل ری جنوب تهران نیز که در صورت فعالیت پرتلفات ترین گسل کشور و شاید جهان باشد از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت بر روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره های آجرپزی چهار دانگه پایان می یابد. اما گسل شرقی در بین گسل‌های تهران پتانسیل قوی‌ترین زمین‌لرزه را داراست. این گسل از شرق تهران با گذر از اراضی سرخه حصار، تهران‌پارس و نارمک تا مجیدیه و سید خندان امتداد یافته. در کنار سه گسل اصلی تهران باید به تک گسل ملاصدرا نیز اشاره کرد که از خیابان شریعتی شروع شده و با گذر از میرداماد، ونک، ملاصدرا و سعادت آباد به شهرک غرب می‌رسد و  این گسل نیز در صورت فعال شدن خسارات سنگینی به بار ‌خواهد آورد.

امن‌ترین نقاط تهران در هنگام زمین‌لرزه

به عنوان محله‌های امن‌تر شهر تهران در هنگام وقوع زلزله می‌توان به محله نواب، محور خیابان انقلاب و آزادی، میدان راه‌آهن و مجموعه محله‌های واقع در ارگ قدیم تهران اشاره کرد که در فاصله نسبتاً معقولی از گسل‌ها قرار گرفته‌اند. به نظر می‌رسد که مکان‌یابی حاصل از تجربه چند صدساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل‌اعتمادتر از مکان‌یابی سال‌های کنونی در گسترش و احداث شهرک‌های حاشیه‌ای شهر تهران است.

محله‌های ناامن تهران در زمان وقوع زلزله

محله‌هایی مثل سوهانک، اقدسیه، نیاوران، زعفرانیه، ولنجک و سعادت آباد که نوار شمالی شهر تهران را تشکیل می‌دهند نا‌امن‌ترین نقاط این شهر در هنگام زمین‌لرزه محسوب می‌شوند که بیشترین ارتعاشات را متحمل خواهند شد و به دلیل سازه‌های سنگینی که در این مناطق روی خط گسل شمالی پایتخت ساخته شده احتمال فعال شدن این گسل روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]