اسکانو
روستای ایستا

روستای ایستا، روستایی که زمان در آن متوقف شده است

تصور کنید برای گشت و گذار و عبور از روزهای پر همهمه زندگی، به مناطقی خوش آب و هوا سفر می کنید، پس از آن شاهد دنیایی می شوید که به طور کامل با دنیای شما متفاوت است، دنیایی که گویی سوار بر ماشین زمان شده و به آن سفر کرده اید. دنیای متفاوتی را تصور کنید بدون آنکه خبری از تلفن و اینترنت و پرداخت قبوض به شکل الکترونیک باشد، خبرى از تیر چراغ برق و لوله کشى گاز و خانه‏هایى سیمانى و تیرآهن نیست، حتى دوچرخه و موتور و ماشینى هم در آنجا نمی بینید. لباس هاى روستاییان همچون گذشته‏هاى دور است و براى کشاورزى و دامدارى هم نه از تراکتور استفاده مى‏کنند و نه هیچ وسیله دیگرى؛ بلکه همچون گذشته‏ها از لوازم سنتى استفاده مى‏کنند. جالب است بدانید اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند و جزء آمار جمعیتی ایران  به شمار نمی ‌روند.

روستای مذکور نام ایستا را به خود گرفته و به روستای ایستا معروف شده گویی زمان در آنجا متوقف شده است. ماجرای زندگی افراد در این روستا به زمان مشروطه و مجتهدى به نام میرزا صادق مجتهد تبریزى بر مى‏گردد، که نحوه زندگى مقلدانش هنوز هم به همان سبک باقی مانده است. جالب است بدانید در این روستا خبری از جشن تولد و ازدواج و عروسى و مدرسه و دبیرستان و کنکور نیست، و آموزش در این روستا به شیوه سنتی خود پابرجاست و بر همان رسم قدیمی، مکتب براى آموزش قرآن و شرعیات وجود دارد. زنان و دختران حق ورود به نزد مهمانان و دیگران را نداشته و تاکنون کسی زنان این روستا را ندیده است. مردم این روستا تاکید دارند که دلیل اصلی برای پرهیز از زندگی امروزی به دلیل تشابه آن به کفر می باشد. آنها معتقدند در اعمال پزشکی نیز اگر خون را از فردی به فرد دیگر تزریق کنند و به ادامه زندگی او کمک کنند این کار بدعت بوده و جایز نمی باشد و موجب بی برکتی خواهد شد.

این مردم به زیارت امان شیعه و مکه نمی روند زیرا لازم است از وسیله نقلیه استفاده کرده و یا از مرز عبور کنند. همچنین آنها اوقات شرعی نماز و ماه رمضان را با رویت خویش مشخص کرده و در زندگی به رویای صادقه اهمیت بالایی می دهند. آنها به شدت منتظر برای واقعه ظهور مهدی (عج) هستند و اعتقاد دارند که اکنون زمان آخر الزمان می باشد. این افراد برای سوگواری های خود هیچ مراسمی نمی گیرند و اهل هیچ نوع سیاستی نبوده و در هیچ اجتماع سیاسی شرکت نمی کنند. آنها هیچ یک از امکانات امروزی را قبول نکرده و در روستای آنها خبری از آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و … نمی باشد.

نکته جالب در میان مردمان این روستا این است که آنها چندان مالکیتی بر روی اموال خود نداشته و هرگز بر سر مال دنیا با یکدیگر نزاع نمی کنند. هر زمانی که ملکی از آنها به تصرف دیگری در بیاید با او درگیر نشده و از مال خود چشم پوشی می کنند. برخی از افراد برای خرید مایحتاج خود مانند میخ، شیشه و .. به شهر طالقان رفته اما در کل آنها به کار نجاری و آهنگری خود مشغول می باشند. در میان این افراد هنوز هم کسانی هستند که بیش از 2 یا 3 بار به بیرون از محل سکونت خود نرفته و امرار معاش آنها تنها با فروش املاک موروثی در شهر تبریز و فروش گاو و گوسفند صورت می ‌گیرد. در این روستا چند باری دیده شده که از تراکتور و لودر برای انجام امور کشاورزی استفاده شده و افراد این روستا در توجیه این کار گفته اند که به ناچار و به جبر از صنعت و ابزار جدید استفاده می کنند.

در این روستا افراد تمایل به خوردن غذاهای محلی داشته و اگر خوراکی چگونگی تولیدش مشخص نباشد و یا در تولید آنها از کود شیمیایی استفاده شده باشد به شدت پرهیز می کنند. استفاده از گوشت در این منطقه بسیار کم بوده اما در عوض آنها از لبنیات تولید خود استفاده می کنند. جالب است بدانید از مهمانان با چای پذیرایی می کنند و این در حالیست که خود از چای نمی نوشند. در این روستا ساخت خانه ها به هیچ عنوان از آهن و سیمان بهره نگرفته است و خانه ها تماما از درهای چوبی استفاده می کنند. آنها هیچ زنی را به محدوده روستای خود راه نمی ‌دهند و از گفت‌وگو با زن‌ها غریبه به شدت پرهیز می ‌کنند!

 

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]