اسکانو
رکود بخش مسکن

رکود بخش مسکن از ۴.۵ سال عبور کرد

رکود در بازار مسکن اکنون از 4.5 سال عبور کرده دلیل آن هم این است که در خرداد سال جاری حجم معاملات انجام شده حدود 0.8 درصد با کاهش مواجه بوده است. اما با تمام این اوصاف در تهران چند ریز نوسان را نیز شاهد بوده ایم، ریز نوسانات صورت گرفته و در واقع سه محرک بازار مسکن را می توان افزایش دو درصدی تقاضا برای خرید واحدهای میان‌متراژ، طولانی‌تر شد صف تقاضای اجاره نسبت به سال قبل و اقدام ۱۰ هزار و ۲۰۸ خانوار برای خرید اولین مسکن خود از طریق تسهیلات دانست. این محرک ها نشان از آن دارند که با توجه به کساد بودن بازار مسکن ریز نوساناتی نیز وجود دارند که میتوان از آنها به عنوان مولفه های کم قدرت یاد کرد که توانسته اند راه خود را برای عبور از رکود باز کنند.

طبق تحقیقات میدانی این روزها تمایل افراد به خرید خانه های 6 تا 10 سال نسبت به واحد های کلید نخورده رو به افزایش است و این نشان از آن دارد که قدرت خرید مردم با کمی قناعت بالا رفته و نشان از آن دارد که بازارعرضه مسکن می‌تواند با فاصله زمانی به منابع مالی راکد خود دسترسی پیدا کند. اما واحد های کمتر از 5 سال ساخت دارای سهم  ۴۶.۹ درصدی هستند که نشان می دهد این نوع از واحد ها همچنان بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داده اند؛ اما با تمام این اوصاف سهم این نوع از واحد ها نسبت به همین زمان مشخص در سال گذشته حدود 4.8 درصد کاهش داشته است؛ این در حالیست که واحد های 6 تا 10 سال ساخت دارای 5.2 درصد افزایش نسبت به سال قبل هستند. این آمار نشان از آن دارد که فروش واحد های کمتر از پنج سال در طی دو سال اخیر می تواند به کاهش 490 هزار واحد خالی که نوساز و نیمه لوکس هستند کمک زیادی کند، از طرفی با نزدیک شدن قیمت واحد های مسکونی به کف، مشتریانِ نگران سرمایه خود را وارد بازار مسکن کرده و واحد های مسکونی در حد بضاعت خود را خریداری خواهند کرد.

بازار اجاره این روزها نیز بسیار داغ است و در این بین در کل کشور حدود 34 درصد مستاجر وجود دارد که این یعنی فشار بر  بازار اجاره، این ارقام رشدی معادل 37 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهند. اجاره بها این روزها به گفته مشاوران املاک حدود 7 تا 10 درصد افزایش داشته است، اما موجران همچنان افزایش نرخ سود بانکی را مبنای اخذ اجاره دانسته که آن هم چیزی در حدود 22 تا 24 درصد می باشد، بنابراین در این بازار خرید ملک به منظور اجاره داری به صرفه نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]