اسکانو
سلول‌های خورشیدی شفاف

استفاده از گرافن ها برای ساخت سلول‌های خورشیدی شفاف

یکی از راه‌هایی که می‌توان توسط آن سلول‌های خورشیدی ارزان و سبکی را تولید کرد استفاده از ترکیبات آلی به‌جای سیلیکون خالص و گران‌قیمت است. مشکلات بسیار زیادی تاکنون برای ساخت چنین متریالی وجود داشت، و پس از بررسی‌های بسیاری که انجام شد محققان ایندیوم تین اکساید را برای ساخت چنین سلول‌هایی در نظر گرفتند، اما ایندوم ها درواقع بسیار گران‌قیمت و نادر هستند و محققان مجبور شدند تا راهی دیگر را کشف کنند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند جایگزین شود استفاده از کربن ارزان‌قیمت است؛ متریالی که اکنون بانام گرافن شناخته می‌شود و ساخته‌شده از نوعی کربن است که در آن اتم‌ها به‌صورت ورقه‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

ساختار اصلی گرافن ها به‌گونه‌ای است که این نوع از متریال شفاف است؛ بنابراین می‌توان از آن الکترودی ساخت که برای سلول‌های خورشیدی شفاف بسیار کاربردی باشد. با این کار و با استفاده از گرافن ها ذره‌ای از میزان شفافیت این الکترود کم نخواهد شد؛ بنابراین می‌توان از این نوع از سلول‌های خورشیدی در هر سطح غیر مسطحی همچون پشت‌بام‌ها و شیروانی‌های ناصاف نیز استفاده کرد. در حالت کلی خواص گرافن با ایندیوم تین اکساید متفاوت است، اما عملکرد آن‌ها در سلول‌های خورشیدی کاملاً با یکدیگر شبیه هستند. یکی از ویژگی‌های استفاده از گرافن در این نوع از سلول‌ها انعطاف‌پذیری و سبک‌وزنی آن بوده که می‌تواند هر کاربری تازه‌ای را نیز به همراه داشته باشد. این گرافن ها به دلیل شفاف بودن به‌سادگی می‌توانند بر روی شیشه‌ها نصب شوند؛ از آن‌ها بر روی دیوارها و بر روی نمای ساختمانی به‌سادگی می‌توان بهره جست بدون آنکه  ذره‌ای از دید و یا زیبایی نمای ساختمان کم شود. این نوع از پنل ها قابلیت قرارگیری بر روی پنل های خورشیدی دیگر را نیز داشته و می‌توان از این طریق توان دریافتی را افزایش داد. جالب است بدانید سلول‌های خورشیدی ساخته‌شده از گرافن را می‌توان رول کرد و سپس آن‌ها به‌سادگی جابه‌جا کرد!

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]