اسکانو
کاکتوس صخره‌ای

معرفی لیتوپس یا کاکتوس صخره‌ای و شرایط نگهداری از آن

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کاکتوس‌ها تنها در یک مدل خاردار و خشن رشد می‌کنند؛ اما جالب است بدانید که کاکتوس‌ها دارای گونه‌های متفاوتی بوده و برخی از گونه‌ها آن‌قدری جذابیت دارند که هیچ گلی به گردپایشان هم نخواهد رسید! یکی از همین کاکتوس‌های جالب و متفاوت لیتوپس و یا گل سنگی-صخره ای نام دارد.

این گیاه دارای ظاهری متفاوت است و به شکل تکه سنگ رشد می‌کند! این گیاه بومی مناطق و بیابان‌های خشک آفریقای جنوبی بود و شاید دلیل شکل ویژه آن برای در امان بودن از شر حیوانات دیگر است.

آبیاری

این گیاه نیز مانند دیگر کاکتوس‌ها آب را در خود ذخیره می‌کند و از دسته گیاهان گوشتی به‌حساب خواهد آمد. این آب ذخیره‌شده در گیاه در هنگام بی‌آبی و تولید برگ‌ها به مصرف گیاه خواهد رسید. آبیاری کاکتوس صخره‌ای بخشی مهم از زندگی آن بشمار می‌رود، زمانی که بارندگی‌های پاییزه شروع می‌شود، رشد این گیاه نیز آغاز خواهد شد و پس از بارندگی‌ها گل‌دهی گیاه را شاهد خواهید بود؛ بنابراین آبیاری این گیاه را از آغاز فصل خنک شروع کنید و هفته‌ای یکتا دو بار بسته به دمای اتاق این کار را مرتباً ادامه دهید.

 نکته‌ای که باید در زمان آبیاری به خاطر داشته باشید این است که آب بر روی گل‌ها ریخته نشود، چراکه منجر به از بین رفتن گرده‌ها می‌شود. زمانی که در زمستان‌ها برگ‌ها تولید شدند آبیاری قطع گردد، چراکه در این زمان برگ‌های جدید باید تمامی آب و مواد غذایی برگ‌های قدیمی را جذب کنند تا برگ‌های قدیمی از بین بروند؛ پس هر زمان که دیدید برگی جدید در حال رشد است باید آبیاری را متوقف کنید. زمانی که به فصل گرم سال رسیدید آبیاری را به 2 هفته یک‌بار کاهش دهید و یادتان باشد آبیاری زیاد منجر به از بین رفتن گیاه خواهد شد. همان‌طور که می‌بینید سیکل زندگی لیتوپس کاملاً متفاوت با دیگر کاکتوس‌هایی است که تا به کنون دیده‌اید.

نور

نوردهی برای این گیاه به شکلی است که باید روزی 5 ساعت زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و مابقی روز را در سایه باشد. در تابستان که زمان خواب و استراحت گیاه است، بهتر است گیاه در برابر نور شدید قرار نگیرد چراکه در این شرایط خواهد سوخت. این گل از سطح بالایی خود مانند پنجره نور را به سبزینه‌ها می‌فرستد و زمانی که نور زیاد شود از ورود نور به داخل جلوگیری می‌کند تا سیستم فتوسنتز دچار مشکل نشود. تکثیر لیتوپس نیز توسط کاشت بذر و یا تقسیم بوته انجام می‌شود. این گیاه خود قادر به گرده‌افشانی نیست.

تعویض گلدان و خاک

تعویض گلدان و خاک بهتر است هر 3 سال یک‌بار و زمانی که مرحله تولید برگ کاملاً به اتمام رسید انجام شود. این گیاه نیاز به گلدان‌های عمیق داشته و خاک آن باید زهکش مناسبی داشته باشد. ترکیب شن و ماسه و پرلیت و کمی ورمی کمپوست برای این گل مناسب است.

آفات

یکی از مهم‌ترین آفات این گل شپشک آردآلود است. این نوع از آفت شکل پشمک به خود می‌گیرد و حالت کش‌دار دارد. یک برس را به الکل صنعتی آغشته کنید و به‌آرامی بر روی حشره بکشید تا از بین برود، پس‌ازآن نقطه موردنظر را با آب بشویید تا الکل گیاه را از بین نبرد.

 

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]