اسکانو
افزار ملک

افراز ملک و دعوی آن به چه معناست ؟

افراز درواقع به معنی جدا کردن است. بر اساس قانون مدنی، دعوی افراز دعوی شریک ملک مشاع با شریک دیگر است که به‌منظور تقسیم ملک موردنظر انجام می‌شود. در افراز وجود شراکت ضروری است، یعنی ملک دارای بیش از یک مالک باشد و به دلیل عدم تفاهم و رضایت و وجود اختلافاتی به سهم یکدیگر تقاضای افراز دارند. در افراز ملک سهام هریک از شرکا مشخص‌شده و قطعات افرازی به نسبت سهم مالکان مشاع به آن‌ها داده می‌شود. اگر بین شرکا بر سر صحت افراز اختلافی ایجاد شود، در آن زمان تعیین و تکلیف نهایی بر عهده مراجع قضایی بوده و پس از افراز ملک، شراکت آن‌ها خاتمه یافته و هرکدام از آن‌ها مالک قطعه زمین خود خواهند بود.

به‌طور مثال دو نفر در یک زمین شریک یکدیگر هستند، شخص اول 2 دانگ سهم داشته و شخص دیگر 4 دانگ، حال اگر یکی از شرکا بخواهد سهم خود را از زمین جدا کند و آن را در تصرف خود داشته باشد، به این عمل افراز می‌گویند.

در قانون افراز به دودسته تقسیم می‌شود:

افراز اجباری:

به افرازی می‌گویند که در آن شرکا با توجه به‌حکم دادگاه و یا اداره ثبت مجبور به قبول مال مشاع شده باشند.

افراز به تراضی:

افراز به تراضی به نوعی از افراز می گویند که در آن شرکا به خواست خود آن را انجام دهند.

 

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]