اسکانو
طراحی‌های زاها حدید

مرکز تحقیقاتی انرژی و تأمین سوخت فسیلی از طراحی‌های زاها حدید

مرکز تحقیقاتی انرژی و تأمین سوخت فسیلی یکی از بناهایی با طراحی شگفت‌انگیز و بسیار خاص بوده که می‌تواند دنیای معماری و ساخت بناهای خاص را به‌طور کامل شگفت‌زده کند. این مرکز از گروه طراحی و معماری زاها حدید برای تسهیل سیاست‌های رفاهی-اجتماعی و به‌منظور استفاده صحیح از انرژی‌های تجدید ناپذیر ارائه‌شده است. این مرکز بانام KAPSARC ساخته می‌شود و به‌عنوان اولین مرکزی شناخته می‌شود که برای حل بحران‌های مصرف انرژی در خاورمیانه مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

این طراحی درواقع ویژگی‌های معماری پایدار را داشته و قرار است در این مجموعه بی‌نظیر با کنترل سیاست و توسعه چهارچوب اقتصادی به‌منظور بهبود تأثیرات مثبت زیست‌محیطی و کاهش هزینه‌های عرضه انرژی اقداماتی صورت بگیرد؛ به این شکل که در مرکز فوق راه‌کارهای تکنولوژی ارائه خواهد شد که توسط آن می‌توان هزینه‌های انرژی را کاهش داد و در عوض منجر به بهبود مصرف شد.

 این مرکز تحقیقاتی دارای زیر بنایی 70 هزار مترمربعی است و دارای 5 ساختمان ازجمله مرکز دانش انرژی، مرکز کامپیوتر و انرژی، سالن کنفرانس و سالن نمایشگاهی، سالن کنفرانس 300 نفره و کتابخانه پژوهشی با آرشیو 100 هزارجلدی است.

ویژگی‌های زیست‌محیطی هم در طراحی و هم در عملکرد ساختمان کاملاً مشهود است. این مجموعه دارای پنج واحد است که هر 5 واحد برحسب جهت‌گیری نور و سیر حرکتی مسیر باد قرارگرفته‌اند.

به جهت آنکه در شهر ریاض نوری شدید در طول روز وجود دارد جهت هر یک از ساختمان‌ها با توجه به زاویه تابش نور در نظر گرفته‌شده است تا در چنین شرایطی هر یک از ساختمان‌ها بتوانند علاوه بر استفاده از نور طبیعی از سایه نیز بهره ببرند که همین امر منجر به خنک‌تر شدن فضای داخلی ساختمان‌ها خواهد شد. در این ساختمان تأثیرات اقلیمی و رفتار محیطی به‌صورت کامل موردبررسی قرارگرفته است.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
من را خبردار کن از

[:en]درباره‌ی اسکانو[:de]درباره ما[:]

[:en] اسکانو، نخستین وبسایت جست‌وجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. با توجه به توسعه روزافزون کسب و کارها، تبلیغات به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزارهای پیشرفت آن اهمیت بسیار دارد. هر چند تبلیغات در حوزه املاک و مستغلات موضوعی تازه نیست، اما با گسترش هر چه بیشتر رسانه‌های ارتباطی، اهمیت آن افزایش یافته است. از سویی دیگر می‌توان گفت بازار مسکن، چه در حوزه مصرف و چه در حوزه سرمایه‌گذاری، سهم قابل توجهی در زندگی مردم دارد لیکن بازاریابی در این صنعت وسیع، تاکنون با تکیه بر ابزارهای سنتی انجام شده است. اسکانو با هدف ایجاد تحول در این عرصه فعالیت خود را آغاز و موفق شده است تا سطح خدمات آنلاین در عرصه تجارت الکترونیک را ارتقاء داده و رتبه نخست در ارائه ی این خدمات در حوزه مسکن را از آن خود نماید. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:de]اسکانو، نخستین وب‌سایت و اپلیکیشن جستجوی هوشمند ملک با استانداردهای بین المللی در ایران است. اسکانو در نظر دارد با اطلاع رسانی درباره املاک قابل معامله در شهرهای مختلف ایران، فرآیند خرید، فروش و اجاره را برای همه متقاضیان بازار مسکن به شیوه‌ای نوین فراهم کند.[:]